Image Image Image 01 Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Sosyal Medya

Scroll to Top

To Top

Blog

Bir Elmanın İki Minik Kurdu

Tags | , , , , ,

Her zaman merak etmişimdir. Bu hayatta bir ikizim olsaydı hayatımda nasıl bir farklılık olurdu diye..

Yıllar önce henüz iş hayatı nedir bilmezken okul sıralarından tanıdığım ve hala iyi kötü arkadaşlığımızın devam ettiği ikiz arkadaşlarımı düşündüm bu yazıyı yazmadan önce.

Onlar arasındaki dış dünyadan uzak farklı olan iletişimi, ve bunu o dönemde ne kadar kıskandığımı düşündüm.

Yetişemediğim işler için kendimi klonlamayı hayal ettiğim gözönünde tutulursa bana tıpa tıp benzeyen bir ikizimin olması hayali hala istediğim şeyler arasında diyebilirim..

Bundan bir kaç hafta önce birbirine çok benzeyen fakat aynı yumurta olmayan ikizlerin doğumuna şahitlik ettim.

Derin ve Defne benim ilk ikiz bebeklerim değil elbette.

Bu yazı her ne kadar onlarla ilgili olmayı hedeflese de aslında hem kendim hemde daha önce doğumuna tanıklık ettiğim tüm ikiz bebeklere hitabendir…

***

Sevgili Derin ve Sevgili Defne,

Hayatım boyunca merak ettiğim ve hala merakımı gideremediğim bir konu var. Nasıl oluyor da ikizler arasında bu kadar mucizevi bir bağ oluşuyor. Doğum başlı başına bu kadar doğa üstü bir olayken bir de ikiz bebek annelerinin halini düşünüyorum…

Sizler bu dünya da herkes uçup gitse de kendini kesinlikle ve de kesinlikle yalnız hissetmeyecek azınlıklardansınız.

Sevgili Defne ve Derin herkesin yıllarca soracağı ve sizin bu sorulara cevap vermekten bıkacağınız bir konuyu bana çok kızsanızda açıklamama taraftarıyım.

“Hangimiz önce doğduk!”

Bilmenizi istediğim şey bu konu anneniz babanız ve de benim aramda olan tatlı muzip bir sır.

Uygun görürlerse onlar size bunu söyleyecekler…

Bana kalırsa bu süper ikili hayatlarının sonuna kadar eşit olmayan bu dünya da eşit haklara sahip olmalı..

Dünyaya merhaba demeniz bizler için hala eskimeyen bir mucize. Fakat bu mücizeden önce bilmeniz gereken en önemli, en özel şey; annenizin sizi kollarına almadan önce yaşamış olduğu zor ve de sabır gerektiren sürecidir.

Malesef bazen anne ve baba olmak düşünüldüğü kadar kolay olmuyor. O nedenle yaşanan dokuz ayın acısını, ağrısını ve de sabrını anneniz kadar net hatırlamanızı diliyorum. onun sizi 9 ay hiç yakınmadan yatarak beklediği gibi sizin de Onu ileriki dönemlerde sabırla ve de yakınmadan dinlemenizi istiyorum.

Hayat hep karmaşık hep zordu. Ne sizden önce ne de sizden sonra bu konuya çözüm getiren birileriyle karşılaşmadım. Sizler de karşılaşmayacaksanız fakat bilmelisiniz ki aranızdaki bağ tüm bu karmaşıklığa ve zorluklara göğüs gerebilmenizdeki en etkili ve de en güvenli olandır.

Aranızdaki oluşan bu doğal bağı sizin dışınızda gelişen olumsuz hiç bir şeyin yok etmesine izin vermeyin.

Sevgili Derin ve Defne,

Sizlerin dünyaya geldiği gün bizler çok erken saatlerde yollara düştük. Bir çok aileden bildiğim ve de sizlerlerin ailesiyle pekiştirdiğim üzere Karadeniz ailesinin evlatları olmak oldukça zor ve karmaşık. Kocaman yürekler ve de bol kahkaha dolu bir aile sizi bekliyor anne tarafınızdan…

Malesef sizler bu eğlenceli aileyi tanımaya başladığınızda onlar oldukça yaşlanmış; belki de bir çoğu siz tanımadan aranızdan ayrılmış olacak.. Bu nedenle bu özel güne eklenmesi gereken notlar var:

Sizi temin ederim şuan tanımış olduğunuz anneanneniz aynen benim o günlerde tanıdığım haliyle duruyor karşınızda. Bu özel kadının 4 tane evladı ve de bu kadar tatlı torunları olduğuna hala inanamıyorum!

Sizlerin doğduğu gün yanınızda teyzeniz ve de iki amcanızla beraber ismini ve yakınlığını hafızamda tutatamadığım bir çok yakınınız vardı. Sizleri bir dakika bile yanlız bırakmadılar. Onları bu nedenle tüm kalbinizle sevmeniz gerektiğini söyleyebilirim.

Bu mektubu okumaya başladığınız ve de kişiliklerinizin oturduğuna inandığım yıllarda  benim bir kaç saat içinde tanıklık etmiş olduğum ayrıntıları kavramış olmanızı bekliyorum.

Fotoğraflarda sizleri etkileyecek kareleri şimdiden çok iyi biliyorum. Çünkü çok kısa süreliğine dahil olduğum ailenizde tüm o gerçekliği gördüm. En çok babanızın size bakışlarındaki hayranlıktan ve de büyükbabanızın asansörde sizlerle ilk karşılaşmasındaki şaşkınlığından etkileneceksiniz.

Sevgili Defne üzülerek söylemeliyim ki kardeşin Derin senden çok daha farkında geldi bu dünyaya. Hernekadar kızların gözleri açık dense de Derin olup bitene tepki verdiğini kanıtlarcasına baktı objektifime..

Ve çok üzülerek söylemeliyim ki Defnecim, bu beyler bazen ortalıkta ne var ne yok yiyip bitirir. Nitekim bir kaç gramla da olsa senden daha ağır geldi kardeşin dünyaya..

O günkü fotoğrafların sonuna doğru annenizle verdiğiniz pozlarda anneniz kime sarılacağını bilemedi. Bu nedenle ben hem sizi hem de onu kırmamak adına bol bol aile fotoğraflarına yer verdim albümümüzde.

Dünyaya geldiğiniz dakikalarda annenizi babanızla ameliyathanede yalnız bırakıp hemsirenizle birlikte bebek odasına beraber gittik. Sizleri özenle yıkayan bu hemşireler bile dışarıdaki inanılmaz kalabalığa hayret ettiler. Nitekim sizleri fotoğrafladığım esnada bebek doktorunun ” Neyin nesidir  bu kalabalık?” dediğini hatırlıyorum.

Annenizin odaya gelişiyle birlikte sizler de aramızdaydınız.

işte tam o anda geniş bir ailenin yeni üyeleriyle yaşadığı sevince şahit oldum bir kez daha.

Sabah yağmurla karşılasada bizi onların gülücüklerinde asılı kalan güneşi, tüm odayı aydınlatmaya yetti..

Paylaş

Comments

comments

Comments

 1. yine harika bir yazi :)tebrikler Burcincim :)ellerine saglik :)

 2. Gülçin

  Okurken tüylerim diken diken oldu desem az kalır, fotoğrafı geçtim yazı daha da muhteşem kalemine sağlık….

 3. osman telatar

  Çok güzel bir yazı olmuş ama benden hiç bahsetmemişsin ::))))…şaka bir yana gerçekten heranı çok güzel ifade etmişsin…

 4. seçil

  söyleyecek söz bulamıyorum, sadece salya sümük ağlıyorum, teşekkürler burçincim…

 5. pınar

  sımsıcak bir yazı daha.. yüreğinin tatlı dokunuşları kelimelerinde öyle hissediliyor ki..adım adım o ana sürüklüyor bizi ve kojaman bir gülümsemeyle sonlanıyor yazı

 6. Ulviye

  Harika olmuş ellerine sağlık bebeğim.

 7. ben hele ne çok merak ederim ikizim olsaydı kısmını :=)) eline sağlık :=))

Submit a Comment

Burcin Çobanoğlu Photography