Image Image Image 01 Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Sosyal Medya

Scroll to Top

To Top

Basında

DüğünÖncesi.com sitesinde yayımlanan röportajım

Tags | , , , , ,

www.dugunoncesi.com sitesinde yayımlanan röportajım

HAFTANIN KONUĞU:
Profesyonel Düğün Fotoğrafçısı Burçin Çobanoğlu

Burçin Hanım, gelin takip fotoğrafları (an fotoğrafları) neden bu kadar popüler?
Son yıllarda çiftler düğün fotoğraflarının daha doğal olmasını istiyor. Çiftler kendilerinin ruh hallerini yansıtmayan pozlardan pek hoşlanmıyor. Çok fazla rötuşlanan fotoğraflara baktıklarında o fotoğraflarda kendilerini görmüyor.

Ayrıca an fotoğrafları yaşanan o güzel zamanı video çekimlerinden çok daha güzel anlatıyor. Bu nedenle çiftler daha çok an fotoğrafçılarıyla çalışmayı tercih ediyor.

An fotoğraflarını çekerken nelere dikkat etmek gerekiyor?
O günü anlatırken en önemli şey detaylardır. Herkesin detaylara bakış açısı farklıdır. O nedenle şu an hizmet veren bu işi farklı ücretlendiren birçok an fotoğrafçısı var. Ayrıca fotoğraflar yaşanan heyecanı, hüznü ve duyguyu verebilmeli. Gelinin baba evinden çıkışında anne ve babanın yüzündeki ifade, gelinin hazırlık esnasında aynaya baktığında kendindeki değişime olan tepkisi ve damatla gelinin tüm hazırlık sonrası karşılaşmalarındaki birbirine olan bakışmaları ve şaşkınlıkları kaçırılmaması gereken detaylar arasında.

Yüzlerce kare fotoğraf çekebilirsiniz ama beğenilen hep standartın dışında olandır.

Gelin takip fotoğrafları çektirmek isteyen çiftler ne kadarlık bir bütçe ayırmalı bu iş için?
Şu an çok farklı fiyatlar veren fotoğrafçılar var bu sektörde. Her işte olduğu gibi bu da arz talep meselesi aslında. Bu işte başarıyı yakalamış fotoğrafçıların günlük ücreti 2.500 TL ile 4.000 TL arasında değişiyor.
Kiminle çalışacağınıza karar vermek fiyattan öte, sizin nasıl tarzda fotoğraflar istediğinizle alakalı. Fotoğrafçıyla fotoğrafı çekilen arasındaki uyum çok önemli.

Ben bütün gün geline eşlik ediyorum. Onların sadece anını fotoğraflamıyorum. Aramızda gün içinde sohbetle onları tanımaya, neyi istediklerini anlamaya çalışıyorum. Böylece teslim edilen 250 kare fotoğrafın birinden bile vazgeçemiyorlar.

Çekim sonrası fotoğraflar ne kadar sürede ellerinde oluyor?
O günü fotoğraflamakla bitmiyor iş. Çekim sonrası çiftlerin tarzını bilen bir fotoğrafçı, fotoğraflarını da onların sevebileceği gibi işler. Böylece her teslim günü¸ geldiğinde yüzlerindeki gülümseye şahitlik eder.

Ortalama 30 gün içinde fotoğrafları teslim ediyorum. Herbiriyle tek tek uğraşıyorum. Fotoğrafı işlemek demek geline ve damata çok fazla rötuş yapmak demek değil. Farklı renkler farklı ışık denemeleri çok dikkat çekmeyecek bir fotoğrafı bile çiftlerin en gözde fotoğraflı haline getirebilir.

Evlenecek çiftlere tavsiyeleriniz var mı?
Evlenecek çiftler her konuda çok titiz bir araştırmaya giriyor. Her gelin özel olmak istiyor o gün. O yüzden aylarca gezilip en çok yakışacagına inanılan gelinlik seçiliyor. Aylar öncesinden kuaför, mekan ayarlanıyor. Büyük şehirlerde bu tarz törenler oldukça maliyetli. Çiftler ömürlerinde bir kere yaşayacakları bu an için bütçelerinin üzerinde harcama yapabiliyor. Fakat fotoğraf konusunda malesef hala çok düşük bütçelerle çalışmayı düşünen çiftler var. Oysa o günü belgeleyecek en önemli şey sahip olacakları bu an fotoğrafları…

Tüm çiftlere şimdiden ömür boyu mutluluklar diliyorum. Her konuda gösterdikleri özeni fotoğrafa da vermelerini tavsiye ediyorum.

Dugunoncesi.com olarak teşekkür ederiz

Paylaş

Comments

comments

Burcin Çobanoğlu Photography