Image Image Image 01 Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Sosyal Medya

Scroll to Top

To Top

Blog

Şu “Denim” Denilen Kumaş

Tags | , , , , ,

Yavaş yavaş hem ben hem okurlar buradaki fotoğraf hikayelerine aliştik. Yaptiğim her çekimin benim penceremden görünen bir de hikayesi var.

Geçtiğimiz hafta bir kot fabrikasındaydım. (burası benim çöplüğüm olduğuna göre adını yazmaktan kesinlikle çekinmiyorum. Bu örnek ve güzel yerin adı Rimaks). Bir gün çekim öncesi keşif, üç gün çekim olmak üzere 4 gün arı gibi çalıştım. Çekim sonrası  fotoğrafların yanısıra okul sıralarında öğrenmesi imkansız olan bilgiler edindim.

Her nekadar kot yapımı bir çok kimyasal işleme maruz kalsa da bundan sonra bu kadar zahmetli yapıldığına inandığım şeyin dolabımdaki en kıymetli kıyafetlerim arasında olacağını söyleyebilirim.

Bir yerlerde kot moda olmadan çok önce işçiler için üretildiğini okumuştum. Zamanla artık anneannemin bile vazgeçilmezi arasında olduğunu görmek sanırım kot un hepimizin hayatında ne kadar önemli bir yerde olduğunu anlatmakta yeterlidir diye düşünüyorum.

Kot yapımı sırasında beni en çok hayrete düşüren şey gerçekten kotların taşlanma olayının taşlarla dolu dev çamaşır makinalarında yıkanarak elde edildiğini görmek oldu. Ayrıca son yıllarda vitrinlerde çokça gördüğüm ve gelişi güzel yırtıldığını düşündüğüm kotların yüksek teknolojiyle o şekli aldığını öğrendim. Eskitilmiş havası verilen kotların ise zımpara tekniğiyle tek tek elden geçtiğini ve tüm bu işlerin titizlikle yapılıp ArGe de yapılan bir çok test sonrası üretim kararına dönüştüğünü biliyorum. (bu bahsettiklerimin hiçbirini evde denememeniz konusunda sizi uyarıyorum! )

Düne kadar fabrika deyince aklıma yüzlerce işçinin çalıştıği, iş güvenliğinin olmadiği, yemeklerin hijenden uzak olduğu bir yer canlanırdı. Rimaks`ın disiplinli yöneticisi Marsel Bey ve titiz çalışanları kafamda oluşan tüm düşünceleri tersine çevirdi.

Üç günlük çekim macerasında bizi doyuran yetenekli ahçımıza, ilk gün çantalarımızı taşıyarak bir an olsun oturmayan çalışkan Uğur’a, her türlü sorumuza kısa ve hızlı çözümler bulan Meltem hanıma ve çekim sırasında yoğun çalışma temposuna rağmen bizlere yardımcı olan ve sabır gösteren tüm çalışanlara teşekkür ederim.

Kot yapımının zor olduğunu ve artık gelişi güzel üretilmediğini biliyorum ama bildiğim bir şey daha var ki bu yazıları okuyup oturduğu yerden bir anda fotoğrafçı olma kararı veren okurlar olacak.

Fotoğrafçı her koşulda her havada her ortamda ve her yükseklikte fotoğraf çekebilen ( hayır iyi ve doğru teknikle fotoğraf çekebilen) kişidir.

Son gün otuz metre yükseklikten tüm korkuları geride bırakmak zorunda kalıp gördüğünüz hal ve durumlardan sıyrılıp harika fotoğraflar çekmiş olmamızda bunun kanıtıdır.

Kabul etmeliyim ki ben bile şu yazıyı okuyup fotoğraflara baktığımda bu mesleğin ne kadar eğlenceli ve hayatın bir döneminde denenmesi gerektiğini düşünen biriyim.

Ne şanslıyım ki düşünmekle kalmayıp hayata geçiriyorum. Ama bilmenizi isterim ki hiçbir şey tesadüf değildir..

Çalışmak inanmak ve yeri geldiğinde tüm korkularınızı ( bu işle yükseklik korkumu yendim mesela ) geride bırakmanız gerektiğini unutmayın.

Evde kot yapımı ya da en azından yeni nesil eskitilmiş yırtılmış görüntüsündeki kot yapımı denemelerinden uzak durun. Bırakın her işi o işi bilen ve layığıyla yapan kişiler yapsın.

Paylaş

Comments

comments

Comments

 1. Buket Paksoylu

  Yine Muhteşem olmuş yazınız bence siz bir dergide köşe yazarlığı yapabilirsiniz ya da bloguğunuzu daha fazla tanıtabilirsiniz herkesin fotolarınızı ve yazılarınızı okuması lazım :)

  Not : Kotsuz bir hayat Düşünemiyorum …..

  Sevgiler…

 2. Ulviye

  Yazılarını okuyunca, ilkokulda bana yazdığın o sevgi dolu yazıları ve şiirlerini anımsıyorum.Ellerine sağlık güzel kızım.

 3. Canım yaaa… hakikatten ne çok çalıştık ama birlikte inanılmazda eğlendik :))

  Her maceramızın sonunda kullandığımız cümleyi sana hatırlatarak o güzel yüünü azıcık daha güldüreyim…

  SEVGİLİ GÜNLÜK…. BUGÜN BURÇİNLE…. :)))) ve kahkaha kopar :D
  Daha nice başarılarımıza, yazın çok güzel olmuş yine .

Submit a Comment

Burcin Çobanoğlu Photography